4/29/2008

Kevad jätkub


Täna hommikul sattusin pooljuhuslikult Emme blogi lugema. Ja olin täitsa pahv, kui nägin, et mulle on antud preemia minu blogi eest, hoolimata sellest, et see on kirjutatud M. jaoks arusaamatus keeles. Nii et midagi pole teha, ma pean ilmselt hakkama mõningaid asju ka muudes keeltes üles tähendama, ehkki otsustasin kogu kupatuse eestikeelesena hoida, kuna ma kirjutan ju ennekõike iseendale, aga mitte teistele. Ja nii tubli ma pole, et Ingridi või Muhvi kombel kahte blogi pidada. Aga noblesse oblige, õigemini, excellence oblige!

I found out this morning that I was nomitated for a price for my blog by Emme, even if it is written in Estonian, and therefore I decided to begin to give a brief resumé about all the "haberdashery talk" also in English. After all, you can never practice a language enough and my English is a bit rusty, indeed...

1 comment:

melusine_tricote said...

Congratulations for your award :-) I'm a French girl and don't read Estonian. My English is not very good. I do like children : I look the pictures ! Even if I don't understand the totality of what you write, I like your blog for the pictures ;-)